Kultura : Gmina Popów

Gmina Popów

Oficjalna strona internetowa Gminy Popów

to upgrade your Flash Player to version 10 or newer.

,,Popowiaczki” Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Gminy Popów

Powstał we wrześniu 2003 roku staraniem Anny Szymochy-Drutowskiej, która jest obecnie kierownikiem zespołu. Gromadzi około 40 dzieci, pochodzących z kilku wsi gminy Popów.

W repertuarze znajdują się pieśni i zabawy ludowe niemal ze wszystkich regionów Polski między innymi: ,,Hej od Krakowa jadę”, ,,Spadł z pieca gołąbek”, ,,Konopki”, ,,Wyliczanki”.

Nad oprawą plastyczną ,,Popowiaczków” czuwa Joanna Noga.

W 2005 roku zespół zwyciężył w wojewódzkim konkursie ,, Wręczyckie Jasełka”. To zachęciło młodych artystów do jeszcze większej pracy i zrodziło pomysł na wydanie płyty z takim właśnie repertuarem. Krążek zatytułowany ,,Pastorałka” ukazał się w styczniu 2007 roku. Znalazły się na nim kolędy polskie, pastorałki i kantyczki. Jego promocja miała miejsce 14 stycznia w kościele parafialnym w Popowie. Koncert-podziękowanie dla sponsorów, głównie Gminy Popów, ale także osób prywatnych odbył się tydzień później.

,,Pastorałkę” w cenie 15 zł można nabyć u kierowniczki zespołu.

Kolejnym naszym wyzwaniem i marzeniem jest zrealizowanie inscenizacji zdarzenia, o którym opowiada się w Rębielicach Królewskich. Otóż przy naszym mostku stoi pomnik świętego Jana Nepomucena, którego kiedyś, przed wielu laty, skradł jakiś człowiek z Wąsosza. Gdy dowiedziano się we wsi kto to zrobił mieszkańcy z kosami i widłami ruszyli na Wąsosz. Odnalezioną i odzyskaną figurę ponownie postawiono na moście. Przy tej okazji powstało kilka pieśni, które ilustrują zdarzenie. Ponieważ nasz zespół współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich mogła by to być bardzo ciekawa realizacja oddająca atmosferę tamtych barwnych zdarzeń – tłumaczy Anna Szymocha –Drutowska.

 • Urząd Gminy Popów
  Zawady, ul. Częstochowska 6
  42-110 Popów
  tel/fax: (34) 31 77 067
  ug@gminapopow.pl
 • Godziny pracy urzędu:
  Poniedziałek 7.30-15.30
  Wtorek            7.30-15.30
  Środa              7.30-17.00
  Czwartek        7.30-15.30
  Piątek              7.30-14.00